Covid-19 Bilgilendirme Rehberi

Sizin ve sevdiklerinizin sağlığı, güvenliği ve konforu her zaman için en büyük önceliğimiz. İçinizin rahat etmesi için yeni sürece yüksek bir konsantrasyon, titizlik ve özenle hazırlandık. Her yıl olduğu gibi bu yıl da sizi güvenle ağırlamayı bekliyoruz.

SORUMLULUKLARIMIZ

Otellerimizde, Dünya Sağlık Örgütü, T.C. Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu açıklamaları ve kararları gibi ulusal ve uluslararası normlar ve bilgiler ışığında gerekli önlemler alınmaktadır. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından tavsiye edilen “Sertifikasyon” şartları ise büyük bir titizlikle yerine getirilmektedir. Tesislerimizde otel genel müdürleri başkanlığında bir Covid-19 Yönetimi Ekibi kurulmuştur. T.C. Sağlık Bakanlığı’nın ve diğer ilgili resmi kuruluşların konuya dair talimatlarını ve yayınlarını yakından takip eden ekip, otel genelindeki hijyen ve sağlık süreçlerinin oluşturulması, uygulanması ve takibinden sorumludur. Bu ekip çalışmaları kapsamında, tesislerimizin genel kullanım alanlarının sürece uygun şekilde temizlenmesi ve dezenfekte edilmesi amacıyla yalnızca bu süreci uygulamak ve takip etmek amacıyla “Covid-19 Dezenfeksiyon Ekibi” kurulmuştur. Sürekli temas edilen yüzeylerin dezenfektanla sık sık temizliği yapılmakta ve Covid-19 Dezenfeksiyon Ekibi tarafında izlenebilirlik kayıtları tutulmaktadır. Otellerimizde, çalışanlarımızda veya misafirlerimizde herhangi bir hastalık şüphesi ile karşılaşılması durumunda gerekli doktor kontrolü ve doğrulama sağlanıncaya kadar kişileri güvenli bir şekilde izole edebileceğimiz izolasyon odaları belirlenmiştir. Bu aşamada otel sağlık ekiplerimizin yönlendirmesi ve Covid-19 Yönetim Ekibi koordinasyonu ile gerekli acil durum aksiyonları alınarak yetkili kuruluşlar ile iletişim sağlanacaktır.

TESİSE GİRİŞ VE KARŞILAMA

Siz değerli misafirlerimizin tesise giriş yaptığınız güvenlik noktasında, temassız ateş ölçerler ile ateşiniz ölçülerek kaydedilecek olup, check-in işlemlerinizin yapılacağı lobi alanında sosyal mesafe kuralları korunarak belirlenmiş kapasitede misafir kabulü yapacaktır.

Bavullarınız otelimizin girişinde konu ile ilgili eğitimli ekibimiz tarafından teslim alınacak ve bagaj taşıma esnasında kişisel koruyucu önlemler (eldiven, maske, siper maske vb.) kullanılacaktır..

Tatiliniz süresince sizlere yardımcı olacak ekiplerimiz, sizi gerekli korunma önlemlerini almış şekilde karşıladıktan sonra el dezenfektanı standımıza yönlendirerek talep etmeniz halinde size tek kullanımlık maske ve eldiven sunacaktır.

C/IN C/OUT İŞLEMLERİ

Otelimizin standartları gereği giriş işlemleriniz sosyal mesafe kuralları uygulanarak giriş işlemleri gerçekleştirilecektir. Bu aşamada son 14 günlük seyahat bilgileriniz ve sağlık durumunuz da dâhil olmak üzere kimlik bilgilerinizle doğrulanmış kişisel bilgileriniz alınarak konaklama kartınız doldurulmaktadır.

Kayıt işlemi tamamlandıktan sonra sizin için özel olarak dezenfekte edilmiş oda kartınız ve bilgilendirme kitapçığınız tarafınıza teslim edilecektir.

ODALAR

Size ve sevdiklerinize en sağlıklı ve güvenli şekilde yaşam alanlarını hazırlamak, evinizin konforu ve hijyenini burada da sunabilmek için odalarda bazı önlemler aldık. Bu önlemler kapsamında;

• Konu ile ilgili özel eğitimleri almış kat hizmetleri ekibi, temizlik ve dezenfeksiyon esnasında odanızda bulunduğu süre içerisinde maske, eldiven ve önlük kullanmaktadır. Odaların tamamı tek kullanımlık bezler ile temizlenmektedir.

• Odalarınızda bulunan tüm tekstil ürünleri, uygun sıcaklık derecelerinde yıkanarak kullanımınıza sunulmaktadır.

•Havalandırma ve klima sisteminin donanımlarının periyodik bakımları ve sterilizasyonu sağlanacaktır.

•Kapı kolları, tırabzanlar, elektrik düğmeleri, post cihazı, televizyon kumandası, telefon, oda kartı veya anahtarı, odalarda yer alan su ısıtıcıları gibi elle teması yoğun olan yüzeylerin sık sık dezenfektanla temizliği yapılacak ve izlenebilirlik kayıtları tutulacaktır.

• Oda temizliklerinde T.C. Ticaret Bakanlığı ve T.C. Sağlık Bakanlığı onaylı temizlik ve dezenfeksiyon kimyasalları uygun miktarlarda kullanılmakta ve işlem sonunda odalar mutlaka havalandırılmaktadır.

• Siz odanıza yerleşmeden önce, odanızın metrekaresine uygun olarak programlanmış ozon cihazları ile ortam havası dezenfeksiyonu sağlanmakta, havalandırma sistemi filtreleri size özel olarak temizlenmekte ve filtre değişimleri yapılmaktadır.

•Misafir yatak odası temizliği maske takan personel tarafından, her müşteri odası için tek kullanımlık eldiven kullanılarak yapılacak ve Covid-19 teşhisi konan müşteri veya personel odasının havlu, nevresim, yastık ve çarşafları ayrı toplanacak ve ayrı yıkanması sağlanacaktır.

• Minibar dolumu yapılmadan önce, dolaba yerleştirilecek tüm gıda ve içeceklerin ambalajı silinerek dezenfekte edilmektedir.

• Kullanımınıza sunulan kişisel buklet malzemeleri size özel olarak tasarlanmış tek kullanımlık olacaktır.

• Odalar her yeni misafirimiz için hazırlanmadan önce belirlenmiş sürelerde boş bırakılmakta ve temizlik, dezenfeksiyon işlemleri yinelenmektedir.

RESTORAN VE BARLAR

Her zaman olduğu gibi bu süreçte de restoran ve barlarımızdaki tüm sunumları sağlıklı ve hijyenik şekilde sunmaya devam ediyoruz. Bu kapsamda;

• Restoran giriş noktalarında el dezenfeksiyon ünitelerimiz bulunmaktadır. Restoran ve bar birimlerinde masa ve sandalyeler sosyal mesafe kuralları gereğince yeniden düzenlenmiş ve kullanım kapasiteleri yeniden belirlenmiştir.

• Karşılama ekibi sizi bu ünitelere yönlendirecek ve restoranın kullanım kapasitesi ile ilgili bilgilendirme yapacaktır.

• A la carte servis standardımız ile self servisin yaratacağı risklerden sizi ilk günden bu yana uzak tutuyoruz. A la minute servis çeşitliliğimiz ile ürünlerimizi en taze halleri ile sunmaya devam edeceğiz.

• Restoranlarımızda bulunan büfelerimizde sergilenen ürünler, olası temasların önlenmesi ve ortak olarak kullanılacak ekipmanların yaratacağı bulaşı riskinin minimize edilmesi amacıyla profesyonel ekibimiz tarafından servis edilecektir.

• Özenli ve eğitimli servis ekibimiz, her kullanım sonrasında masa ve sandalyeleri dezenfekte etmekte ve sizlerle olan iletişiminde koruyucu önlemler almaktadır. Masanıza yerleştiğiniz andan itibaren sizin için temizlenip dezenfekte edilmiş olan tabak, bardak, kadeh, paketlenmiş çatal, kaşık, bıçaklar ile tek kullanımlık tuz, baharat ve peçeteler, talepleriniz doğrultusunda servis edilmektedir.

• Sizlere bu ayrıcalıklı deneyimleri yaşattığımız restoran ve barlarımızın arka planındaki tüm depolama, üretim ve hazırlık alanlarımız, temizlik ve dezenfeksiyon planları doğrultusunda temizlenerek en uygun ve güvenli yöntemler kullanılarak dezenfekte edilmektedir.

• Tabağınıza gelen her bir ürünün sizler için lezzetli ve sağlıklı bir deneyime dönüşmesi için çaba gösteren ayrı kademelerde her çalışanımız hazırlık süreçlerinde, kişisel koruyucu donanımlarını titizlikle kullanmaktadır. Sürekli olarak eğitimlere tabi tutulan çalışanlarımız, uluslararası kalite ve gıda güvenliği normlarına/kurallarına uygun şekilde üretim yapmaktadır.

•Her bir aşamanın kayıtlarını tutan ve gıda mühendislerinden oluşan iç denetim ekibimiz, ilgili resmi kuruluşlar ile akredite özel kuruluşları tarafından rutin olarak denetlenmektedir. Su ve gıda kalitemiz sürekli olarak laboratuvar analizleri ile izlenmektedir. Günlük üretimlerimizi temsilen şahit numuneler alınarak uygun koşullarda saklanmaktadır.

SPA VE SPOR SALONLARI

Tatilinizi zinde ve sağlıklı geçirebilmeniz için SPA ve spor alanlarımızı da hijyenik şekilde kullanıma hazırladık. Her zaman olduğu gibi bu süreçte de sağlığınız ve konforunuz için pek çok önlem alıyoruz. Bu önlemler kapsamında;

• Hamam, sauna ve SPA alanlarından güvenle yararlanabilmeniz için, belirlenmiş olan maksimum kullanım kapasitelerine uymanızı ve görevliler tarafından önerilen koruyucu önlemleri alarak yönlendirmelere uymanızı rica ediyoruz.

• Özel eşyalarınızı mümkün olduğunca bu alanlara getirmemeniz ve odalarınızda bulunan kasalarda muhafaza etmeniz ortak kullanım alanlarında daha az zaman geçirmenize yardımcı olacaktır.

• SPA alanlarında; kullanımınız için tek kullanımlık sabun, şampuan, kese, terlik ve bunun yanı sıra dezenfekte edilmiş ve paketlenmiş peştamal ve havlular sunulmaktadır.

• Spor salonlarındaki tüm spor aletleri, makine ve teçhizatlar gerekli uygun mesafelerde ile ayrılmış şekilde tekrar düzenlemiş olup her kullanımdan önce ve sonra dezenfeksiyon işlemleri yapılmaktadır.

• Fitness ve SPA alanları, her 30 dakikalık kullanım süresi sonunda; 15 dakikalık temizlik, dezenfeksiyon ve havalandırma işlemlerinin ardından yeniden kullanıma hazırlanmaktadır.

EĞLENCE, AKTİVİTE VE SPOR ALANLARI

Siz, keyifli zamanlar geçirmeniz için her ânı özenle planlanmış olan aktivite, spor ve eğlence programlarının tadını çıkarmaya odaklanın.

Bu alanlarda da belirlenmiş olan maksimum kullanım kapasitelerini dikkate almanız ve görevlilerimiz tarafından önerilen koruyucu önlemleri alarak sosyal mesafenizi korumanız, güvenliğinizi sağlamak için yeterli olacaktır. Görevli arkadaşlarımız kişiye özel zenginleştirilmiş içerikli programlar hakkında sizi bilgilendirecektir.

PLAJ VE HAVUZLAR

Yazın tadını çıkaracağınız deniz ve havuzlarımızda sağlık önlemlerini en üst düzeyde tutmak, her zaman için öncelik verdiğimiz konuların başında geliyor. Bu alanlarda;

• Gerek ortak kullanım havuzlarda “Yüzme Havuzlarının Tabi Olacağı Sağlık Esasları Hakkında Yönetmelik” başta olmak üzere, ulusal ve uluslararası kabul görmüş tüm standartlar sağlanmaktadır.

• Konusunda eğitimli teknik ekip tarafından, su kalitesini gösteren değerler düzenli olarak ölçülerek kayıt altına alınmaktadır. Rutin olarak alınan havuz suyu örnekleri laboratuvarlarda analiz edilmektedir. Analiz sonuçlarını havuz başlarında bulunan panolarımızda bulabilirsiniz.

• Tüm havuzlarımız iç denetim ekiplerimiz, ilgili resmi kurumlar ve akredite özel kuruluşları tarafından rutin olarak denetlenmektedir. Havuzlarımız Sağlık Bakanlığı sistemine kayıtlı olup genel hijyen koşulları, analiz sonuçları ve diğer tüm kontrol kayıtlarımız İlçe Sağlık Müdürlükleri takibindedir.

• Havuzlardan yararlanmadan önce kişisel temizliğinizi yapmanızı, havuz kuralları konusundaki bilgilendirmelerimizi incelemenizi öneririz.

• Havlular dezenfekte edilmiş ve paketlenmiş şekilde kullanımınıza sunulacaktır.

• Sahil bölgesinde ve havuz başlarında şezlonglar ve oturma grupları arasındaki mesafeler, sosyal mesafe kurallarına uygun şekilde düzenlenmiştir. Lütfen bu alanlarda, havuzlarda ve denizde sosyal mesafenizi koruyunuz.

• Havuzlarda belirlenmiş olan maksimum kullanım kapasitesi yönlendirmelerine uymanızı rica ederiz.

TAKIM ARKADAŞLARIMIZ

Siz değerli misafirlerimizin sağlık ve güvenliği bizim için ne kadar önemli ise ekip arkadaşlarımızın da sağlık ve güvenlikleri aynı derecede önemlidir. Bu nedenle;

• Tüm çalışanlarımızın sağlık taramaları periyodik olarak yapılmakta ve takip edilmektedir.

• Aynı zamanda devletin sağladığı kontrol sistemi ile tüm çalışanlarımız ve ailelerinin Covid-19 geçmişleri, testleri ve tedavi süreçleri periyodik olarak takip edilmektedir. Olası bir risk durumunda ilgili çalışanımız sağlık kuruluşuna yönlendirilmekte ve riskli durumu atlatana dek istirahat etmesi sağlanmaktadır.

• Tesise giriş ve çıkışlarda tüm çalışanlarımız, tedarikçilerimiz ve hizmet sağlayıcılarımızın temassız ateş ölçerler ile vücut ısıları ölçülmekte ve kayıt altına alınmaktadır.

• Tüm çalışanlarımız ve çalışma alanlarımız için (personel yemekhanesi, servis, soyunma odası vb.) sosyal mesafe kuralları uygulanmaktadır.

• Bilinçli ve uzman ekip anlayışımız doğrultusunda, tüm çalışanlarımız temel hijyen eğitimi başta olmak üzere Covid-19 özelinde birçok eğitim almış ve rutin olarak da almaya devam etmektedirler.

BAZI ÖNEMLİ HATIRLATMALARIMIZ…

• Konaklamanız süresince odanız dışında vakit geçireceğiniz tüm genel alanlar, el temasının sık olduğu bölgeler ve yüzeyler konu ile ilgili özel eğitimler almış ekibimiz tarafından belirli periyotlarda temizlik ve dezenfeksiyon işlemlerine tabi tutulmaktadır. Genel alanlarda el teması konusunda dikkatli olmanızı ve temas sonrasında mutlaka ellerinizi yıkayıp dezenfekte etmenizi öneririz.

• Tesis genelindeki pek çok alanda sosyal mesafenin korunabilmesi adına yapılmış işaretlemeler ve yönlendirmeler göreceksiniz. Lütfen bu işaretleme ve yönlendirmeleri dikkate alarak sosyal mesafenizi koruyunuz.

• Gerekli durumlarda maske ve eldiven kullanmanızı; gözlere, buruna ve ağıza dokunmaktan kaçınmanızı, otel bölümlerinde belirtilmiş olan “maksimum kullanım kapasitesi” yönlendirmelerine uymanızı öneririz.

• Etrafınızda konaklamanızı daha güvenli hale getirmek amacıyla bulunan tüm yazılı ya da görsel uyarılara riayet etmenizi, görevlilerin yönlendirmelerini dikkate almanızı rica ederiz.

• Aile bireyleriniz ve yakınlarınız dışında, diğer otel misafirleri ve çalışanlarımızla olan iletişimlerinizde lütfen gerekli önlemleri alınız. Sosyal mesafenizi koruyunuz, maske kullanınız ve zorunlu olmadıkça dijital iletişimi tercih ediniz.

• Kucaklaşma, sarılma ve tokalaşma alışkanlıklarımızı özleyeceğimiz bir dönemde olduğumuzu ve öksürme ya da hapşırma sırasında ağzın mutlaka bir mendil veya dirsek içi ile kapatılmasının neredeyse hayati bir öneme sahip olduğunu unutmayın.

• Kullanım sonrasında maske ve eldivenlerinizi gri renkle belirlenmiş özel atık kovalarına atmanızı rica ederiz.

• Kendi sağlığınız veya yakınlarınızın sağlığından şüphe ettiğiniz anda lütfen odanızdan ayrılmayınız. Resepsiyon görevlimiz ile iletişime geçerek bilgi veriniz ve medikal yardım talep ediniz.

• Minik misafirlerimizin de tüm önlemlere uymalarını sağlamak ve sağlıklarını korumak için gözetiminizde olmalarına dikkat etmenizi rica ederiz.

Ulusal ve uluslararası resmî kuruluşların talimatları ya da süreçle ilgili gelişmeler doğrultusunda, alınan önlemlerde değişiklik yapılabilir.

Yapılan tüm değişiklikleri ve güncellemeleri web sitemiz üzerinden takip edebilirsiniz